V.ROD Nedir?
Kolayca korozyona uğrayan klasik donatılar yerine; çelikten daha yüksek dayanıma sahip, daha hafif, test edilmiş ve onaylanmış, birçok alanda kullanılabilen korozyona uğramayan, beton donatısıdır.
Beton Yapılar için Kompozit Çubuk Donatı
Beton Yapılarda Devrim
  • • Korozyon Dayanımı
  • • Sağlamlık
  • • Dayanıklılık
  • • Kolay yerleştirme & Kolay kesim
  • • Elektromanyetik nötrlük
  • • Hafiflik


Dayanıklılık / Korozyon Dayanımı
V.ROD çubuk donatı en zorlu hava şartlarında bile paslanmaz. Tuz, kimyasal maddeler ve betondaki alkaliniteden etkilenmez. Buz çözücü tuz, deniz suyu ve kimyasal ürünlere maruz kalan yapılarda V.ROD çubuk donatı kullanıldığında yapının daha uzun ömürlü olması sağlanır. Köprüler, beton yollar, köprü tabliyeleri, köprü bordürleri, iskele kapakları, yaya kaldırımları, bariyer duvarlar, ses bariyerleri, havaalanı taksi yolları, su temin ve arıtma tesisleri, dalgakıranlar, iskeleler ve setler, limanlar, park garajları, tuz depoları , yüzme havuzları, endüstriyel sahalar, desalinasyon girişleri vs.. için V.ROD ideal çözümdür
Sağlamlık
V.ROD çubuk donatı ; çelikten daha üstün bir gerilme dayanımı verir. Çubuk donatı tipine ve dayanım ihtiyacına bağlı olarak V.ROD, çelik çubuklardan 3 kat fazla eğilme dayanımı sağlar. V.ROD, bariyer duvarları, iki taraflı levhalar vs. gibi ağır yüke maruz kalan elemanlar için idealdir.
Elektromanyetik Nötrlük
V.ROD çubuk donatı, metal içermediğinden güçlü manyetik alanlarda ve hassas elektronik aletlerle işlem yapılırken problem oluşturmaz. Hastanelerdeki MRI makine pedleri, araştırma tesisleri, alüminyum dökümhaneleri, endüstriyel tesisler, elektriksel yeraltı zarf betonları, tren yolları, monorail yolları, otoyollar vs.. için V.ROD en uygun çözümdür.
Kolay Kesim
V.ROD çubuk donatı kolayca işlenir ve kesilir. Beton kesim aletlerine veya sondaj makinalarına hasar vermez. Soft-Eye Yapıları, Diyafram duvarlar, kazıklar, kalıp ankrajları, geçici yapılar, taş ankrajları vs.. için idealdir.
Hafif
V.ROD, çelik donatıdan 4 kata kadar daha hafiftir. Yerleşimi çok daha kolaydır, montaj süresini kısaltır ve malzemeyi sahaya getirmek için daha az nakliye gerektirir. V.ROD, prekast elemanlarda ve büyük çapta çubuk donatı gereken durumlarda idealdir.Dizayn Rehberi

V.ROD kompozit çubuk donatı için çeşitli Dizayn Yönergeleri ve Dizayn Standartları vardır:

Kanada
CAN/CSA S806 : Binalar için Fiber Polimer Donatılandırma
CAN/CSA S6 : Kanada Otoyol Köprü Tasarım Standardı
CAN/CSA S807 : Fiber Polimerler için şartnamesi
ABD
ACI 440.1R : FRP çubuklarla Yapısal Beton Güçlendirme Tasarım ve Yapım Rehberi
AASHTO LRFD : GFRP-donatılı beton köprü , güverte ve trafik korkulukları için Köprü Tasarım Şartnamesi
Avrupa
FIB Task Group 9.3 – Bulletin 40 – RC Yapılarında FRP Donatılandırma.
CNR DT 203 - Fiberle Güçlendirilmiş Polimer Çubuk donatı ile Beton Yapıları Tasarım ve Yapım Rehberi
Ölçüler
V.ROD FRP çubuk donatılar #2 (6M)’dan #14 (45M)’e çeşitli ölçülerde bulunmaktadır.
Kolay ve hızlı montaj için, bükümler fabrika çıkışı hazırlanmaktadır, doğrudan sahaya ulaştırılmak üzere kullanıma hazırdır
V.ROD Cam Fiber ve Karbon Fiber olarak mevcutturi
Teknik Destek
Çelik donatılı dizaynınız hazır mı?

İnşaat mühendislerinden oluşan ekibimiz, elinizdeki çelik donatılı dizaynı, V.ROD donatılı dizayna çevirerek projeniz için en ekonomik çözümü size iletsin.

İhtiyacınıza göre, projenizin ihtiyacına uygun kompozit donatılı dizayn için mühendislik eğitimleri de sağlanmaktadır

İletişim: info@forta.com.tr

EZBER BOZUYORUZ!
Yıllardır, inşaat sektörünün inovatif gücü olan Forta İnşaat, gücünü V.ROD ile katlayarak yapı sağlamlığında çığır açmaya devam ediyor. Bundan böyle V.ROD ile güvenli ve dayanıklı beton yapılara, korozyon problemi yaşamadan ulaşılacak.

V.ROD, kolayca korozyona uğrayan çelik donatılar yerine kullanılan, daha güçlü, faydası test edilmiş ve onaylanmış, korozyona uğramayan yeni nesil donatı malzemesidir.